National Schools Championships for Girls


2010/11 Regional & County

Girls Schools Championships  2010-11 sponsored by Man

County Qualifiers - U14 Girls

East U14 Girls Winners Runners Up
Bedfordshire    
Cambridgeshire The Leys School Newport Free Grammar
Essex Felsted School Bancrofts 
Hertfordshire Queenswood School Bishops Stortford College
Kent Kings Canterbury Kent College Canterbury
Lincolnshire Spalding High School Stamford High School
Norfolk Norwich  Greshams
Suffolk Ipswich Woodbridge
Midlands U14 Girls Winners Runners Up
Derbyshire Trent College Repton School
Leicestershire Oakham School Uppingham School
Northamptonshire Oundle School Wellingborough School
Nottinghamshire    
Shropshire    
Staffordshire Stafford Grammar School Newcastle School
Warwickshire Kings High School Rugby School
Worcestershire Malvern College Bromsgrove School
North U14 Girls Winners Runners Up
Cheshire The Kings School, Chester Wilmslow High School
Cleveland    
Cumbria    
Durham    
Gtr Manchester Altrincham Girls Grammar School Cheadle Hulme School
Humberside Hymers College Hull Collegiate
Isle of Man    
Lancashire    
Merseyside Liverpool College Merchant Taylors
North Yorkshire    
Northumberland Royal Grammar School, Newcastle Kings School, Tynemouth
South Yorkshire    
West Yorkshire Wakefield Girls High School Grammar School at Leeds
South U14 Girls Winners Runners Up
Berkshire Bradfield Wellington 
Buckinghamshire Stowe School Royal Latin
Hampshire Portsmouth GS Churchers
Middx Teddington  Notting Hill & Ealing 
Oxfordshire Oxford High Tudor Hall 
Surrey St Georgies Kingston 
Sussex Eastbourne  Christs 
   
West U14 Girls Winners Runners Up
Avon Clifton College Colstons
Cornwall Truro School  
Devonshire Blundell's School Exeter School
Dorset Canford Bryanston
Gloucestershire Dean Close School Cheltenham College
Herefordshire Hereford Cath Sch Bishop's School
Somerset Queens College Millfield 
Wiltshire Marlborough College South Wilts GS

County Qualifiers - U16 Girls

East U16 Girls Winners Runners Up
Bedfordshire    
Cambridgeshire Stephen Perse Foundation Newport Free Grammar
Essex Coopers' Coborn Felsted School
Hertfordshire Queenswood School Parmiters School
Kent Sevenoaks Kings Canterbury
Lincolnshire Lincoln Minster Stamford High School
Norfolk Wymondham College Greshams
Suffolk Ipswich Culford
Midlands U16 Girls Winners Runners Up
Derbyshire Trent College Repton School
Leicestershire Oakham School Uppingham School
Northamptonshire Oundle School Wellingborough School
Nottinghamshire    
Shropshire Thomas Adams School Shrewsbury High School
Staffordshire Denstone College Stafford Grammar School
Warwickshire Rugby School Kings High School
Worcestershire Bromsgrove School Malvern College
North U16 Girls Winners Runners Up
Cheshire Wilmslow High School The Queens School, Chester
Cleveland    
Cumbria    
Durham    
Gtr Manchester Altrincham Girls Grammar School Manchester High School for Girls
Humberside Hull Collegiate Hymers College
Isle of Man    
Lancashire    
Merseyside    
North Yorkshire    
Northumberland Central Newcastle High School Dame Auaris Girls School
South Yorkshire    
West Yorkshire Wakefield Girls High School Grammar School at Leeds
South U16 Girls Winners Runners Up
Berkshire Wellington College Claires Court Sch
Buckinghamshire Sir William Borlase Stowe Sch
Hampshire Portsmouth Grammar Sch King Edward VI Sch
Middlesex Latymer Upper Waldegrave
Oxfordshire Oxford HS St. Edwards School
Surrey St Georges  Crainleigh 
Sussex Eastbourne St Leonards
West U16 Girls Winners Runners Up
Avon Prior Park Kingswood
Cornwall Penair School Truro High
Devonshire Blundell's School Exeter School
Dorset Canford Sherborne 
Gloucestershire Cheltenham College Cheltenham Ladies College
Herefordshire Hereford Cath Sch Lady Hawkins Sch
Somerset Millfield Kings College
Wiltshire Marlborough College South Wilts GS

County Qualifiers - U18 Girls

East U18 Girls Winners Runners Up
Bedfordshire    
Cambridgeshire Kings School Ely Saffron Walden CHS
Essex Coopers' Coborn Chelmsford CH
Hertfordshire Queenswood School Bishops Stortford College
Kent Kings Canterbury Sutton Valence
Lincolnshire Stamford High School Bourne Grammar School
Norfolk Greshams King Edward VII
Suffolk Framlingham Ipswich
Midlands U18 Girls Winners Runners Up
Derbyshire Repton School Trent College
Leicestershire Oakham School Leicester Grammar School
Northamptonshire Wellingborough School Oundle School
Nottinghamshire Worksop College  
Shropshire Wrekin College Ellesmere College
Staffordshire Denstone College Stafford Grammar School
Warwickshire Kings High School Rugby School
Worcestershire Malvern College Bromsgrove School
North U18 Girls Winners Runners Up
Cheshire The Kings School, Chester Wilmslow High School
Cleveland    
Cumbria    
Durham    
Gtr Manchester Stockport Grammar School Cheadle Hulme School
Humberside Hymers College Pocklington School
Isle of Man    
Lancashire    
Merseyside    
North Yorkshire Ampleforth College  
Northumberland Duchess School Central Newcastle High School
South Yorkshire    
West Yorkshire Greenhead  Wakefield Girls High School
South U18 Girls Winners Runners Up
Berkshire Wellington College Bradfield College
Buckinghamshire Sir William Borlase Beaconsfield HS
Hampshire Hampshire Collegiate Sch Peter Symonds College
Middlesex Mill Hill  Godolphion & Latymer 
Oxfordshire St.Edward's Sch Bloxham Sch
Surrey Kingston GS  St.George's College 
Sussex Richard Collyer's Eastbourne
West U18 Girls Winners Runners Up
Avon Clifton College Bristol Grammar
Channel Islands Ladies College  
Cornwall Truro College Budehaven School
Devonshire Blundell's School Exeter School
Dorset Bryanston Canford
Gloucestershire Dean Close School Cheltenham Ladies College
Herefordshire Hereford Cath Sch Hereford 6th Form Coll
Somerset Millfield Taunton School
Wiltshire Marlborough College Dauntsey's

Site by nemisys
Website delivered in partnership with tappetyclick