Girls U14 Championship


2016-17

Tier 1- Local Leagues
Tier 2 - Regional League (available in February 2017)
Tier 3 - National Final (available in April 2017)
Useful Documents & Regulations



Tier 1 - Local Leagues

Teams have been split into leagues based on location. Each of the four regions (North, Midlands, East, West) have between 3-4 leagues with 4-6 teams in each league depending on the amount of teams in an area.

The top two teams from each league will qualify for Tier 2, which will be played on Sunday 2nd April. Click on the relevant league below to see fixtures, results and standings from that league.

North Cluster

League 1 - Alderley Edge, Bowdon, deeside Ramblers, Huddersfield Dragons, Neston SW
League 2 - Beeston, Belper, City of Peterborough, Lindum, Repton

Midlands Cluster

League 1 - Amersham & Chalfont, Gerrards Cross, Maidenhead, Marlow, Reading, Wycombe
League 2 - Buckingham, Cheltenham, Cirencester, Oxford, Oxfrd Hawks
League 3 - Bromsgrove, Edgbaston, Leicester, Lichfield, Stourport, Sutton Coldfield
League 4 - Bury St Edmunds, Cambridge City, Harleston Magpies, Norwich City, Norwich Dragons, Pelicans

East Cluster

League 1 - Bishop's Stortford, Braintree, Chelmsford, Ipswich, Ipswich ES, Saffron Walden, Sudbury
League 2 - Canterbury, East Grinstead, Marden Russets, Reigate Priory, Sevenoaks, Tunbridge Wells
League 3 - Bromley & Beckenham, Richmond, Spencer, Surbiton, Teddington, Wimbledon
League 4 - Blueharts, Crostyx, Hertford, Old Loughtonians, Southgate, Upminster

West Cluster

League 1 - Isca, Plymouth Marjon, Taunton CS, Taunton Vale, Truro
League 2 - Clifton Robinsons, Marlborough, Old Bristolians, Team Bath Buccaneers, Winchester
League 3 - Bournemouth, Fareham, Havant, Trojans
League 4 - Epsom, Guildford, Horsham, Old Georgians, South Berkshire, Woking


Tier 2 - Regional Clusters

Click on the relevant pool name to see fixture details, results and tables from that pool.

North Section Regional Cluster

Hosts - Thirsk (Pool A), Wakefield (Pool B)

North Pool A - Belper, Repton, Thirsk, Sheffield Hallam
North Pool B - Alderley Edge, Beeston, Deeside Ramblers, Wakefield

Midlands Section Regional Cluster

Hosts - Leicester (Pool A), Cheltenham (Pool B)

Midlands Pool A - Leicester, Cirencester, Reading, Harleston Magpies
Midlands Pool B - Cambridge City, Stourport, Marlow, Cheltenham

East Section Regional Cluster

Hosts - Spencer Hornets (Pool A), Canterbury (Pool B)

East Pool A - Braintree, Tunbridge, Old Loughtonians, Spencer Hornets
East Pool B - Bishop Stortford, Canterbury, Surbiton, Hertford

West Section Regional Cluster

Hosts - Bournemouth (Pool A), Epsom (Pool B)

West Pool A - Guildford, Plymouth Marjon, Clifton Robinsons, Bournemouth 
West Pool B - Epsom, Fareham, Isca, Winchester



Useful Documents

U14/U16 Championships Regulations

Result Report Form

Site by nemisys

Newsletter Sign Up

Register to receive the latest news straight to your inbox. There are different newsletters to suit all your hockey needs, each containing exciting and exclusive features.

Website delivered in partnership with tappetyclick