U18 Boys' Squad

England U18 Boys Programme 2019/20

England Hockey can now announce the players to be taken forward for further observation and assessment for the England U18 Boys age group programme.

Players invited to the further observation and assessment camp have been drawn from
Futures Cup
Home Nations International Event
Eligible players from 2018/19 – England U18 Girls
Players transitioning from 2018/19 – England U16 Girls

Players will be invited to attend one or both camps to take place in September and October before final training squads are established.

We are grateful to all the parents, coaches and administrators who have supported, participated and contributed to the development of environments and experiences for these talented youngsters within the player pathway.

We invite players and parents to refer to the attached documents for further information relating to next steps.

1. Max Anderson – Mercia Lynx  
2. Alex Beckett – England U16  
3. Yuvraj Bhuhi – England U16 – GK
4. Barney Bithell – England U18  
5. Matthew Blood – England U18  
6. Rory Buckeridge – England U16  
7. Matthew Chapman – England U16  
8. Max Christopher – Saxon Tigers – GK
9. Ben Collinson – England U16  
10. Finn Cooper – Mercia Lynx  
11. Bobby Cound – England U16  
12. Harry Croft-Baker – England U18  
13. Jeevan Degun – England U16  
14. Erdal Demir – Saxon Tigers – GK
15. Ollie Drummond – England U16  
16. Tom Ferris – Mercia Lynx  
17. Alexander Findlater – Pennine Pumas – GK
18. Theo Gardner – Mercia Lynx – GK
19. Alex Georgiou – Wessex Leopards - GK
20. Will Gibbon – Pennine Pumas – GK
21. Robert Goldthorp - Pennine Pumas  
22. Michael Greenwood – Pennine Pumas  
23. Joshua Grigg – England U18 - GK
24. Oliver Hamilton – England U16  
25. Mackenzie Heath – England U16 – GK
26. Peter Holdaway – Wessex Leopards – GK
27. Dylan Holland – England U18  
28. Seb Hood – Mercia Lynx  
29. Will Hunter – Mercia Lynx – GK
30. Fin Hurst – Mercia Lynx  
31. Oliver Juszt – England U18 – GK
32. Adam Lee-Browne – England U18  
33. Sam Mackenzie – Wessex Leopards  
34. Oliver Manson – Pennine Pumas  
35. Edward Marshall – England U16  
36. Will Mead – Saxon Tigers  
37. Tom Moorhouse – England U16  
38. Joe Morton – Mercia Lynx  
39. Nick Nurse – Wessex Leopards  
40. Jacob Payton – Wessex Leopards  
41. Rory Penrose – England U16  
42. Noah Plowman – Mercia Lynx  
43. Will Prentice – Wessex Leopards  
44. Louis Ridge – Saxon Tigers  
45. Ben Robinson – Pennine Pumas  
46. Ellis Robson – England U18  
47. Ollie Shelton – England U16  
48. Oliver Smart – England U18 – GK
49. Xavier Teyleche – England U18  
50. Oliver Thomas – England U16  
51. Alex Thompson – Saxon Tigers  
52. James Vallely – England U18  
53. Seb Walton – Saxon Tigers  
54. Samuel Wash – England U16  
55. Alfie Weaver – Pennine Pumas  
56. Connor Webb – Saxon Tigers  
57. Matthew Whiteside – England U16 – GK
58. William Whitmore – England U16  
59. Lewis Wilcher – England U16  
60. Olly Witts – Wessex Leopards  
61. Fergus Wootton – England U16