Futures Cup Selection 2018 Under 17 Boys

FC WC BANNER
Congratulations to the following players who have been selected to play at Futures Cup 2018.

If you are a non-travelling reserve you should still register but will not be required to attend unless specifically contacted and informed by England Hockey.

If you have been selected for Futures Cup 2018, please click here for further details and instructions.

Once you have received an invitation to register, please use the guide below if you need support. 


If you attended Performance Centre activity in 2018 but have not been selected, please click here.

Mercia Lynx U17 BOYS

 

Name

Performance Centre

 

Max Anderson

Weybridge

 

Sam Armitage

Reading

 

Barney Bithell

Birmingham

 

Louis Cadinouche

Reading

 

Isaac Farrant

Weybridge

 

Ben Ferguson

Reading

 

Josh Green

South Midlands

 

Josh Grigg (GK)

Weybridge

 

Toby Jackson (GK)

Reading

 

Saihej Mangat

South Midlands

 

Charlie Neat

Weybridge

 

Fred Newbold

Reading

 

Joseph Norwood

Birmingham

 

Josh Redstone

Weybridge

 

Tom Sheldon

Reading

 

Charlie Thrush

Reading

 

Sam Welsh

Reading

 

Josh Wierszycki

Reading

Non-travelling Reserves

 

George Godwin

South Midlands

Angus Haigh

Reading


Pennine Pumas U17 BOYS

 

Name

Performance Centre

 

Adam Bashir

Nottingham

 

Matthew Bellin

Manchester

 

Henry Croft

Nottingham

 

Ben Entwisle

Manchester

 

Will Gibson

Yorks

 

Zain Girach

Nottingham

 

William Hedley

Manchester

 

Nikash Henshaw

Manchester

 

Thomas Lewis (GK)

Manchester

 

Oliver Manson

Yorks

 

Jeremy Nelson (GK)

Nottingham

 

Archie Phillips

Manchester

 

Ben Robinson

Manchester

 

Louie Sadler

Nottingham

 

Toby Stanley

Nottingham

 

Xavier Teyletche

Nottingham

 

James Vallely

Manchester

 

Alfie Weaver

Yorks

Non-travelling Reserves

 

Charles Barnes

Manchester

Charlie-John Jones

Manchester


Saxon Tigers U17 BOYS

 

Name

Performance Centre

 

Atunrolaolu Ashaye

Northwood

 

Charlie Axford

Northwood

 

Freddie Britt

Northwood

 

Guy Butler-Felton

Tonbridge

 

Stevie Doolan (GK)

Caterham

 

Joe Farmer

Caterham

 

Ben Fox

Tonbridge

 

Eddie Harper

Bury

 

Dylan Holland

Caterham

 

Oliver Juszt (GK)

Bury

 

Adam Lee-Browne

Tonbridge

 

Will Mead

Tonbridge

 

Marc Purves

Tonbridge

 

Raunaq Rai

Bury

 

Steven Rich

Caterham

 

Louis Ridge

Tonbridge

 

Louis Tipper

Tonbridge

 

Seb Walton

Caterham

Non-travelling Reserves

 

Oliver Hassall

Northwood

James Pitchford

Bury



Wessex Leopards U17 BOYS

 

Name

Performance Centre

 

Raphael Boulanger

Guildford

 

Harry Croft-Baker

Southampton

 

Tom Croft-Baker

Southampton

 

Freddy Esplen

Guildford

 

Adam Gower

Southampton

 

Edward Hewer

Bristol

 

Robbie Jackson

Bristol

 

Ferg Jackson

Southampton

 

Sam Mackenzie

Southampton

 

Nick Nurse

Southampton

 

Emlyn Oxenham (GK)

Exeter

 

Jay Piset

Southampton

 

Jacob Payton

Bristol

 

Will Prentice

Bristol

 

Ellis Robson

Bristol

 

Oliver Smart (GK)

Bristol

 

Elliot Sanderson

Guildford

 

Olly Witts

Guildford

Non-travelling Reserves

 

Ollie Harper

Bristol

Adam Shergold

Southampton